ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

  بسیار خب
    پرینت

  سن، تحصیلات و ازدواج

  پسری که علاقمند به ادامه تحصیل است در صورتی که احساس نیاز به ازدواج ندارد، بهتر است ازدواج را تأخیر بیندازد. ولی اگر فرد احساس کند نسبت به جنس مخالف دچار لغزش شده است، احساس می کند کنترل شهوات برایش سخت شده چه در برخورد با جنس مخالف، چه همجنس، چه در تنهایی، همین که این احساس را کرد، این ها همه نشانه ی نیاز به ازدواج است و در این صورت نباید بخاطر تحصیلات ازدواج را عقب بیندازد.

  البته در مورد خانم ها چه نیاز به ازدواج پیدا شد و چه نشد، اصل اولیه این است که دختر هر چه زودتر اگر امکان ازدواج فراهم بود، ازدواج کند. چرا؟

  ١- بخاطر انواع و اقسام مزاحمت ها

  دختر می خواهد درس بخواند، مرتب برایش مزاحمت ایجاد می شود، چه با قصد منفی، چه به نیت خواستگاری که موجب می شود دغدغه ی محیط و افراد را پیدا کند. اینها وقت زیادی از او می گیرد.

  ۲- ذهنیت های اطرافیان

  دختری که دنبال کسب علم است و می خواهد به مرکزی یا نزد استادی برود و بحث کند، چون مجرد است، همیشه یک ذهنیت منفی به دنبالش هست. این ذهنیت ها مانع خیلی پیشرفت ها می شود. |

  ٣- از دست دادن موقعیت های مناسب

  در این چند سال که دختر می خواهد به اهداف علمی خود برسد، خواستگارهای خوبی داشته و رد کرده و حالا مثلا فوق لیسانس گرفته و در ضمن سنش هم بالاتر رفته ولی از آن طرف هم کمیت و هم کیفیت خواستگارها پائین آمده است و در ضمن توقعات او هم بالا رفته است. در این حالت که دختر به یک تعارض می رسد که خودش لياقت های ویژه ای دارد ولی طالبين او به این لیاقتها نرسیده اند و احساس جفا از طرف جامعه می کند و مجبور است به خواستگاری کمتر از آنچه می خواست جواب مثبت بدهد که امکان دارد بعدا دچار مشکل بشود.

  ۴- عدم سازگاری

  انسان بطور طبیعی هر چه سنش بالاتر می رود، قوه ی سازگاری و انعطاف پذیریش کم تر می شود. لذا چه دختر، چه پسر بهتر است زودتر ازدواج کنند.

  ۵- عدم تناسب تحصیلی

  میانگین سطح تحصیلی دخترها از پسرها بالاتر رفته است . بنابراین بخشی از دختران تحصیل کرده مجبورند با پسری ازدواج کنند که از نظر تحصیلی پایین تر از آنها هستند. بنابراین یا ازدواج نمی کنند و یا ازدواج می کنند و زندگی برای آنها سخت می شود. در هر حال سفارش می شود اگر شرایط مهیاست، ازدواج کنید. اگر همه شرایط در نظر گرفته شد، تحصیل مانع ازدواج نیست؛ اگر چه ازدواج كميت وقت را کم می کند، ولی برکتش را زیاد می نماید. ازدواج به کار، تحصیل و … برکت می دهد؛ به شرط آنکه متناسب و مناسب باشد. شرایط متناسب با ازدواج ضمن تحصیل یعنی اینکه شما که الآن وضعیت آنچنانی ندارید، از طرف مقابل هم توقع آنچنانی نداشته باشید.

  فرد مناسب، منظور فرد ایده آل نیست؛ مگر خود شما ایده آل هستید که می خواهید طرف مقابل ایده آل باشد؟ منظور از مناسب، یعنی به خود، خانواده و فرهنگت نگاه کن و انتخاب کن.

  پس ازدواج مانع تحصیل نیست؛ اما نوع انتخاب مانع تحصیل است. موضوع این نیست که کسی را انتخاب کنیم که همانند ما درس بخواند، بلکه گاهی همسر با آنکه خود نتوانسته است ادامه تحصیل دهد، ولی واقعا احساس علاقه به تحصیلات همسرش دارد و این را می توان در زندگی دید. عشق به تحصيل، بعضی اوقات در وجود فردی هست ولی به خاطر شرایط زندگی نمی تواند برود دنبال تحصیل. این عشق را انتقال می دهد به وجود همسرش. این افراد زوجهای موفقی هستند.

  یک نکته اساسی برای خانم ها این است که یک دختر تا ازدواج نکند، خیلی چیزها برایش دغدغه است. مثلا پدر و مادرش، دوستان، تحصیلات، کار و … و نمی تواند از آنها جدا بشود. ولی طبیعت دختران این طور است که یک دختر به محض ازدواج دغدغه ی اصلی و کانون توجهش همسرش می شود. حال، اگر شوهر او رغبت به ادامه تحصیل همسرش داشته باشد، کانون توجه خانم به ادامه ی تحصیل منتقل می شود. اما اگر خدای ناکرده طوری شود که این خانم از شوهرش سرد شود، ولی فردی باشد که مزاحم او نباشد و همزیستی مسالمت آمیز داشته باشند، باز این دختر می رود سراغ درسش. چون دغدغه اش شوهرش نیست. اما اگر به شوهرش علاقمند باشد و او به درس علاقمند نباشد، این زن دیگر نمی تواند در تحصیل موفق باشد.

  بنابراین دختر خانم ها به این نکته توجه داشته باشند که اگر فرد مناسبی برای ازدواج پیدا شود، آنچه مقدم می باشد ازدواج است نه تحصيل. البته با در نظر داشتن این نکته که در حال سپری کردن مقاطع حساس تحصیلی کنکور و ..) نباشند.

  فکر نکنید با ازدواج کردن برنامه تحصیلی تان به هم می خورد بلکه در پرتو ازدواج، شما و همسرتان می توانید یکدیگر را در این راه یاری کنید و به هم دلگرمی و امید دهید که این مسأله در موفقیتتان در تحصیلات علمی بسیار مؤثر است.

  توجه داشته باشید در ماه های اول ازدواج تحصیلات فرد تحت الشعاع قرار می گیرد و گاهی دچار تزلزل می شود که با توجه به روحیه ی خانم ها، این امر در آنها بیشتر است؛ پس شروع ازدواج نباید با مقاطع حساس تحصیلی همراه باشد.

  به طور کلی راه حل خروج از تشویش ذهنی در این زمینه، بررسی زندگی کسانی است که ازدواج کرده اند و تحصیلاتشان را نیز ادامه داده اند.

  اگر نهایتا مسیر ازدواج در حین تحصیل را بر گزیدید و نگران مشکلاتی هستید که با آن مواجه می شوید، به راه حل های زیر توجه کنید:

  – می توانید با مقدمات ساده و بدون تشریفات عقد شرعی کنید، اما زندگی مشترک را به تأخیر بیندازید. اصطلاح ازدواج نیمه مستقل داشته باشید.

  – کار کردن همگام با تحصیل، می تواند در کاهش مشکلات اقتصادی شما تأثیر گذار باشد.

  – وقتی زندگی ساده و قانعی داشته باشید، آرامش فکری و روحی بیشتری خواهید داشت؛ در این صورت راحت تر می توانید در مسائل علمی، پژوهشی و صنعتی پیشرفت کنید.

  – حمایت های والدین می تواند در کاهش مشکلات دوران تحصیل مؤثر باشد.

  – وقتی هر دو زوج یا یکی از زوجین محصل باشد، انجام کارهای منزل به طور مشترک صورت می گیرد که این مسأله علاوه بر محبت و دلگرمی، اجر اخروی را هم به دنبال دارد.

  – با توافق یکدیگر تا پایان تحصیل، از بچه دار شدن جلوگیری کنید و با آسودگی بیشتری به تحصیل بپردازید.

  گاهی اوقات والدین ادامه ی تحصیل فرزندانشان را مانع ازدواج آنها می دانند و با ازدواج آنها مخالفت می کنند در این صورت از طریق افراد با نفوذ باید به آنها گوشزد کرد که:

  – گاهی فرزندان به خصوص دختران از ابراز نیاز به ازدواج خجالت می کشند و یا حتی ممکن است جواب منفی هم بدهند؛ در صورتی که درونشان غوغایی برپاست.

  – اشكال تراشی و سنگ انداختن بی جای والدین باعث می شود فرزندان به آنها بدبین شوند و از آنها کینه به دل بگیرند.

  – ازدواج فرزندان در فصل مناسب علاوه بر امکان استفاده مفید از بهار عمر، سبب می شود که در سشان را هم با آسودگی خیال بیشتری دنبال کنند.

  فرزندان برای از بین بردن اشکال تراشی های غیر منطقی و نامعقول بهتر است راهکارهای زیر را به کار بندند: – صحبت مستقیم، معقول، مؤدبانه، منطقی و همراه با احترام به والدین و گوشزد کردن اشکالات آنها و توجیه آنها نسبت به غیر منطقی بودن شیوه ی برخوردشان.

  – در صورت شرم و حیا و یا تأثیر گذار نبودن صحبت مستقيم، واسطه کردن افرادی که حرف آنها در والدینشان مؤثر واقع می گردد.

  در پایان تأکید می کنیم یکی از دلایل بالا رفتن سن ازدواج تحصیلات است که ازدواج های دانشجویی علاوه بر کاهش تنش های روحی جوانان از بالا رفتن سن ازدواج نیز جلوگیری می کند و همچنین از مزایای جشن های ازدواج دانشجویی صرفه جویی اقتصادی برای زوجین است.

  سن

  مانع سن گاهی در پایین بودن خود را نشان می دهد و گاهی در بالا بودن. صرف پایین بودن س ن برای ازدواج جوانان نمی تواند مانعی محسوب شود این امر در صورتی است که فرد از رشد عقلی بالایی برخوردار باشد.

  از جمله نتایج مثبت ازدواج در سنین پایین تر: انعطاف پذیری ، گذشت و نشاط روحی بیشتر به همراه توقعات پایین تر و آسیب پذیری کمتر خواهد بود.

  گاهی پائین بودن سن فرد (به خصوص دختران) نه تنها مانعی محسوب نمی شود، بلکه باعث همراه شدن و تأثیر پذیری بیشتر او از همسر می شود و در آرامش زندگی بسیار مؤثر خواهد بود.

  در حالت بعدی بالا رفتن سن افراد به خصوص دخترانی که از سن بچه دار شدنشان گذشته است و نیز اکراه اطرافیان، به عنوان مانعی برای ازدواج آنها محسوب می شود؛ در صورتی که باید توجه داشت که «زوجیت مستقل از فرزندآوری است و چه بسا چنین افراد بیشترین آرامش را در زندگی مشترک تجربه خواهند کرد.

  باید توجه داشت گاهی بالا رفتن سن منجر به کسب تجربه ی بیشتر و رسیدن به پختگی می شود.