ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

  بسیار خب
    پرسش عمومی 152
  نخوابیدن در شب ضرر دارد یا خیر؟
  پاسخ مشاور

  پاسخ ها

  • زهرا حسین خانی گفتگویی را شروع کرد

   سلام. شبها خوابم نمی بره یعنی شب راحت ترم چون ساکته خوابم کامله ولی از ساعت ۵ تا۱. احساس خوبی هم دارم کسالتی هم در کار نیست. می خواستم ببینم ضرر داره یا نه؟

  • سید مرتضی سفیدگر پاسخ داد

   خواب روزانه به هیچ وجه با خواب شبانه برابری نمی کند؛ بنابراین افرادی که از خواب شبانه محروم می شوند برای جبران آن گاهی به دو برابر خواب در طول روز نیاز دارند؛ بنابراین همین مسئله سبب فزون خوابی و اختصاص مدت زمان بیشتری برای خواب جهت تجدید قوا و رفع نیاز بدن در طول روز می گردد. 

   بر اساس آزمایشات فراوانی که در این خصوص انجام شده است و دانشمندان امواج مغزی را در فرایند خواب رصد کرده اند، رفع خستگی بدن برای تجدید قوا معمولاً در هنگامی صورت می گیرد که افراد در چرخه خواب شان، مدت زمان بیشتری را در عمق خواب سپری کرده باشند و این حالت معمولاً از ساعت 10شب تا 3بامداد می باشد؛ بنابراین افرادی که اغلب در این ساعات به خواب رفته اند، چرخه خواب کاملی دارند و مدت زمان بیشتری را در خواب عمیق به سر می برند؛ بنابراین نیاز به خواب آنها به شیوه مطلوب ارضا می شود و دیگر احتیاجی به خواب ندارند، ولی افرادی که قبل یا بعد از این ساعات می خوابند چون چرخه خواب کاملی ندارد و خواب آنها بیش از آن که عمقی باشد، سطحی است و این از امواج مغزی آنها کاملاً مشخص و مشهود است، در این هنگام افراد برای تجدید قوا، نیاز به مدت زمان خواب بیشتری دارند تا نیازشان برطرف گردد؛ 

   بنابراین شما بهتر است شب ها زود بخوابید و در طول روز بیدار باشید و بدانید اگر بخواهید شب ها بیداری بکشید در طولانی مدت آسیب آن را درک خواهید نمود.